Sprawne zarządzanie magazynem a program magazynowy
Pomieszczenia, w których składowane są produkty, które następnie mają trafić do klientów, muszą być odpowiednio zagospodarowane. Dostęp do poszczególnych produktów nie powinien być utrudniony, poza tym pracownicy muszą wiedzieć, w którym miejscu mają szukać danego asortymentu. Istotne jest także jego bezpieczeństwo – towar, zwłaszcza produkty spożywcze, musi być składowany w optymalnych warunkach. Ponadto konieczna jest wiedza na temat tego, ile produktów w danym momencie znajduje się w magazynie, ile go opuszcza, do kogo trafia. Zarządzanie procesami magazynowymi znacznie ułatwia specjalistyczny program magazynowy.
Właściwa organizacja magazynu
Tylko właściwa organizacja magazynu może sprawić, że w pomieszczeniach będzie znajdowała się odpowiednia ilość zapasów, poziom zapełnienia magazynu będzie na wysokim poziomie, skróci się czas wykonywania operacji wewnętrznych, a klient szybko otrzyma dokładnie takie produkty, jakie zamówił. Dobrze zorganizowany magazyn to miejsce, w którym pomyłki zdarzają się niezwykle rzadko.
Magazyn musi być zarządzany w sposób logiczny i skuteczny. Obecnie trudno osiągnąć wysoki poziom obsługi magazynu bez specjalistycznych urządzeń (drukarki etykiet, czytniki kodów kreskowych, kolektory danych) i nowoczesnego rozwiązania w postaci oprogramowania magazynowego.
Program magazynowy i jego wykorzystanie
Profesjonalnie działający obiekt magazynowy musi być wyposażony w program magazynowy, który umożliwi wygodne zarządzanie wszystkimi procesami – przyjmowaniem towaru, rozładunkiem, składowaniem, kompletowaniem zamówień, wysyłką.
Programy magazynowe mogą być (i często są) zintegrowane z oprogramowaniem sprzedażowym albo innym programem, służącym do zarządzania całą firmą. Z zasady jednak służą do kontrolowania pracy obiektów, w których składuje się produkty. Program magazynowy zapewnia sprawną pracę magazynów, kontroluje sposób wykonywania zadań przez poszczególnych pracowników oraz przepływ poszczególnych towarów.
Dzięki tego typu programom praca w magazynie jest łatwiejsza, ponadto występuje znacznie mniej błędów. Bez specjalistycznego oprogramowania błędy nagminnie zdarzają się zarówno wewnątrz magazynu, co przyczynia się do marnotrawienia niektórych produktów i strat finansowych, jak i na zewnątrz – niestety nie w każdym przypadku klient otrzymuje taki towar, jaki zamówił, ponadto nie zawsze jest to produkt w dobrym stanie.
Programy magazynowe sprawdzają się w przedsiębiorstwach różnego kalibru, zarówno w wielkich magazynach, jak i mniejszych obiektach. Ich rozbudowana struktura daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie, przydzielanie zadań pracownikom, kontrolę jakości odbywających się procesów, a także generowanie szczegółowych raportów.