Procesy magazynowe

Procesy magazynowe

Procesy magazynowe – omówienie

Magazyn to miejsce, w którym właściwa organizacja pracy ma ogromne znaczenie. Bez skrupulatności pracowników, wyznaczonych miejsc składowania konkretnych produktów, jak i nieustannych kontroli stanów magazynowych, w magazynie zapanowałby chaos, co przekładałoby się na niską jakość obsługi klientów. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, by wszystkie procesy magazynowe przebiegały sprawnie i były wolne od błędów.

Czym są procesy magazynowe?

Procesy magazynowe w magazynachProcesem magazynowania nazywamy działania operacyjne związane ze składowaniem towaru oraz działania manipulacyjne, wykonywane zgodnie z warunkami organizacyjnymi i technologicznymi. Ilość i zakres procesów magazynowych w danych magazynie uzależniony jest od wielu czynników, m.in. wielkości magazynu, zróżnicowania asortymentu czy tez ilości pracowników.

Najważniejsze procesy magazynowe

Przyjmowanie towaru

Towar trafia do magazynu wraz ze specyfikacją, która mówi o wielkości dostawy i ilości poszczególnych produktów. Zadaniem magazynierów, czyli pracowników magazynu, jest zweryfikowanie stanu faktycznego z dołączonymi do ładunku dokumentami.

Przyjmowanie towaru odbywa się w wydzielonej do tego strefie, dlatego nie powinno naruszać innych procesów magazynowych, ani przeszkadzać pracownikom innych działów w wykonywaniu obowiązków.

Potwierdzenie odbioru towaru oznacza, że od tej chwili magazyn staje się odpowiedzialny za przyjęte towary i musi je odpowiednio rozmieścić.

Składowanie towaru

Przyjęty towar trafia do sekcji składowania. Rozmieszczany jest w wydzielonych do tego miejscach. Towar musi być odpowiednio zabezpieczony i ułożony. Pracownicy magazynu nie powinni mieć do niego dostępu. Pamiętajmy, że towary w magazynie składowane są tymczasowo, dlatego szybkie ich odnalezienie i przekazanie do strefy kompletacji czy zamówień musi być możliwe.

Kompletacja zamówień

Towar jest podejmowany z zapasów magazynowych w celu skompletowania zamówienia złożonego przez klienta. Konieczne jest wielokrotne sprawdzanie, czy zadanie wykonywane jest zgodnie ze zleceniem. Klient musi otrzymać dokładnie taki towar, jaki zamówił.

Wydawanie towaru

Towar opuszcza magazyn i wyrusza w drogę do klienta (niekiedy też klient osobiście odbiera towar z magazynu). Konieczne jest ponowne zweryfikowanie specyfiki wydawanego towaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *