Skanowanie 3D to proces, dzięki któremu możliwe jest pozyskanie trójwymiarowego modelu dla obiektu istniejącego w rzeczywistości. Oczywiście trójwymiarowy model prostego obiektu można stworzyć ręcznie, dokonując wcześniej stosowanym pomiarów za pomocą klasycznych narzędzi pomiarowych. Problem powstaje, gdy badany obiekt jest bardzo mały lub wyjątkowo duży, ma skomplikowaną budowę i niejednolitą strukturę.
Skanowanie 3D i jego zalety
Skanery 3D szybko i precyzyjnie wymiarują obiekt, a następnie przenoszą dane do odpowiedniego programu komputerowego. Na podstawie zebranych danych powstaje model 3D. Można powiedzieć, że istniejący fizycznie obiekt jest przenoszony do świata wirtualnego. Następnie może być dokładnie oceniony i wykorzystany w celu odtworzenia dokumentacji technicznej dla jakiegoś urządzenia lub budowli, do stworzenia dokumentacji muzealnej (tzw. wirtualne muzea), stworzenia kopii lub zamiennika. Oczywiście model 3D może być także modyfikowany i służyć jako punkt wyjścia do produkcji nowych, udoskonalonych wersji jakiegoś produktu.
Opisane wyżej zastosowania to tylko niektóre z możliwości, jakie daje skanowanie 3D. Profesjonalne skanery 3D wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu branżach, począwszy od przemysłu ciężkiego, poprzez medycynę, jubilerstwo, archeologię, skończywszy na przemyśle rozrywkowym. Ale jak właściwie przebiega proces skanowania 3D? Co jest potrzebne do jego przeprowadzenia?
Skanowanie 3D – co jest potrzebne?
Aby przeprowadzić proces skanowania 3D, musimy mieć oczywiście skaner. Dostępne na rynku skanery 3D znacząco różnią się między sobą. Mamy zarówno niewielkie, ręczne skanery 3D, jak i większe skanery stacjonarne. Mamy skanery dotykowe i bezdotykowe. Są też profesjonalne skanery 3D, które znajdują się właściwie w każdym laboratorium pomiarowym. Z usług takich laboratoriów korzystają wszyscy ci, którym zależy na wysokiej precyzji skanowania, a także jak najlepszym przygotowaniu dokumentacji pomiarowej. Poza tym profesjonalne skanery 3D doskonale sprawdzają się przy skanowaniu obiektów niestandardowych i podczas pracy w trudnych warunkach.
W zdecydowanej większości przypadków, by przeprowadzić proces skanowania 3D z wykorzystaniem profesjonalnych skanerów, nie potrzebujemy niczego więcej. Wystarczy dobrej jakości skaner 3D wykorzystujący technologię laserową bądź technologię światła strukturalnego. Czasem jednak, gdy mamy do czynienia z obiektem przezroczystym, bądź mocno połyskującym, warto skorzystać ze środka, który spowoduje lekkie przyciemnienie i zmatowienie skanowanej powierzchni. Pomocne bywają też markery, czyli okrągłe znaczniki, które nakleja się na skanowany obiekt, po to by skaner znalazł na jego powierzchni punkty referencyjne.
Usługi skanowania 3D
Nie każda firma, która korzysta ze skanów 3D w swojej pracy, dysponuje własnym urządzeniem skanującym. Wiele firm zamawia usługi skanowania 3D. W takim przypadku nie należy martwić się tym, co będzie potrzebne do przeprowadzenia procesu skanowania. Firma realizująca taką usługę zadba o wszystko we własnym zakresie.