Jak zrobić płytkę PCB

Jak zrobić płytkę PCB?

Projektowaniem i produkcją płytek drukowanych zajmują się zarówno małe, jak i większe firmy, które nawiązują trwałą współpracę z podmiotami z branży elektronicznej, ze szczególnym uwzględnieniem producentów urządzeń elektronicznych. Powstawanie płytki PCB w profesjonalnej firmie odbywa się zgodnie z przyjętą procedurą i nie jest możliwe pominięcie któregokolwiek etapu procesu produkcyjnego. Ale pasjonaci elektroniki są w stanie przygotować płytkę drukowaną również w warunkach domowych. Jak zrobić płytkę PCB w domu?

Co jest potrzebne do zrobienia płytki PCB?

Wszystko zależy od tego, jaką metodą planujemy płytkę w domu wykonać. Najpopularniejsza jest metoda termotransferowa, dlatego to właśnie ją omówimy w dalszej części tekstu. Ale oprócz metody termotransferowej niejednokrotnie stosuje się rysowanie płytek pisakiem odpornym na trawienie (na rynku dostępne są specjalne markery do płytek PCB). To rozwiązanie sprawdza się przy projektach najprostszych, zawierających maksymalnie do dziesięciu elementów. Kolejną metodą jest naświetlanie płytek, zwane też metodą fotochemiczną. Polega ona na stworzeniu płytki przy pomocy laminatu światłoczułego oraz naświetlania UV.

Jak zrobić płytkę PCB metodą termotransferową?

Metoda termotransferu nazywana jest też metodą żelazka, ponieważ wykonanie płytki odbywa się w dużej mierze przy pomocy wspomnianego żelazka. Oprócz tego niezbędna jest drukarka laserowa, dzięki której jesteśmy w stanie wydrukować obwody. Co jeszcze będzie potrzebne? Dobrze, jeśli w domu znajduje się płyta grzejna. Jeśli nie – żelazko będzie musiało wystarczyć. Najlepiej jeśli jest to żelazko starego typu, ciężkie, pozbawione dziurek, z których mogłaby się wydostawać para wodna. Powierzchnia, którą przykładamy do płytki, musi być płaska. Nowoczesne żelazka mają dziurki, przez które płytka mogłaby się powyginać.

Oprócz tego przyda się jakiś przedmiot, którym będziemy mogli docisnąć papier do rozgrzanej płytki. Może to być korek, albo inny przedmiot o niewielkiej średnicy, który można wygodnie chwycić w dłoń. Oczywiście potrzebny jest też papier kredowy, najlepiej cienki, oraz papier ścierny, który przyda się do zdzierania niepotrzebnych warstw i wygładzania powierzchni. Ponadto przed przystąpieniem do pracy należy przygotować wiertła tytanowe, rozcieńczalnik nitro oraz kalafonię.

Drukowanie płytki PCB

Drukowanie płytki PCB odbywa się na drukarce laserowej. Producent PCB wykorzystuje do tego celu zaawansowane urządzenia, ale w warunkach domowych musi wystarczyć najprostsza drukarka laserowa. Jak zrobić płytkę PCB? Najlepiej drukować bezpośrednio z programu do projektowania, wcześniej kilkukrotnie zapisując projekt płytki. Podczas wykonywania płytki zawsze może zdarzyć się jakiś błąd, dlatego dobrze, jeśli w każdym momencie będziemy mogli wrócić do pierwszej wersji. Jeśli chodzi o samo drukowanie, warstwę ścieżek należy wydrukować bez zmian, natomiast warstwę elementów w lustrzanym odbiciu.

Następnie należy wyciąć laminat, najlepiej o powierzchni odpowiadającej powierzchni wydruku, wyszlifować miedzianą warstwę i przemyć rozcieńczalnikiem nitro. Kolejnym etapem jest prasowanie płytki i papieru, a następnie odklejanie papieru. Nadruk pozostaje na płytce. Następnie odbywa się trawienie i malowanie kalafonią.