Skanowanie 3D to metoda pomiarowa, która pozwala na szybkie zebranie precyzyjnych danych dotyczących wyglądu danego obiektu. Skanery 3D mają znaczą przewagę nad tradycyjnymi narzędziami pomiarowymi. Pozwalają na badanie różnorakich obiektów, niezależnie od stopnia ich skomplikowania. Niejednokrotnie są to obiekty, które trudno zmierzyć tradycyjnymi metodami.
Z tego powodu wykorzystanie skanerów 3D stało się powszechne w wielu gałęziach przemysłu, choć nie każdą firmę stać na zakup własnego skanera, nie każda widzi też taką potrzebę. Wiele przedsiębiorstw korzysta z usług skanowania świadczonych przez podmioty zewnętrzne. Ile kosztuje skanowanie 3D?
Co wpływa na koszt skanowania 3D?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje skanowanie 3D, ponieważ większość firm dokonuje indywidualnej wyceny każdego zlecenia. Można podać jakieś widełki cenowe, ale nigdy nie będzie to konkretna odpowiedź na pytanie o cenę za godzinę pracy skanera.
Miejsce skanowania a koszt wykonania usługi
Na koszt skanowania 3D wpływa zarówno to, jaki skaner 3D jest wykorzystywany w procesie wymiarowania, jak i to, gdzie odbywa się skanowanie. Najtańszą opcją jest skanowanie
w laboratorium pomiarowym należącym do firmy realizującej usługi 3D. Wówczas obiekt przeznaczony do skanowania należy przesłać do laboratorium, gdzie zostanie dokładnie zbadany
i zwrócony w możliwe najkrótszym terminie. Ale niestety nie każdy obiekt nadaje się do tego, by móc go swobodnie wymontować i przesłać do laboratorium. Niekiedy nie można tego zrobić z powodów finansowych, innym razem nie pozwala na to stan techniczny przedmiotu, a niektórych obiektów wysłać się po prostu nie da. Chodzi tu przede wszystkim o budynki i pomniki, ale nie tylko.
Jeśli przesłanie obiektu nie jest możliwe, realizacja usługi skanowania może odbyć się w siedzibie firmy klienta. Nowoczesne skanery 3D są urządzeniami mobilnymi, które można przenosić z miejsca na miejsce, dlatego opcja skanowania u klienta dla żadnej ze stron nie jest kłopotliwa. Nieco więcej problemów sprawia skanowanie w innych lokalizacjach, a szczególnie w terenie. Profesjonalne urządzenie doskonale radzi sobie w warunkach zewnętrznych, jednak prowadzenie prac terenowych wymaga większego zaangażowania, dlatego takie usługi są zwykle najdroższe.
Ile kosztuje skanowanie 3D? Skanowanie obiektów i pomieszczeń
Koszt skanowania 3D uzależniony jest od precyzji skanowania (im wyższą precyzję osiąga urządzenie, tym cena skanera jest wyższa), rodzaju obiektu, jego rozmiarów i stopnia skomplikowania. Skanowanie prostych, niewielkich części motoryzacyjnych na pewno będzie tańsze aniżeli skanowanie zabytkowych mebli czy rzeźb. Nieco inną kategorię stanowi skanowanie pomieszczeń, w trakcie którego skaner nie skupia się wyłącznie na jednym obiekcie, a wszystkim, co znajduje się wokół. Pod skanowanie pomieszczeń można też podciągnąć skanowanie wnętrza kopalni, jaskini, bunkrów, podziemi i innych obiektów wymagających specjalnego traktowania.