Skaner 3d

Skaner 3d

Skaner 3d, co to jest

Skaner 3d jest urządzeniem, które umożliwia analizę obiektów świata rzeczywistego, w celu zebrania danych na temat jego kształtów, wyglądu. Pozwala on na przekonwertowanie geometrii trójwymiarowych kształtów obiektów do postaci cyfrowej. Skanery 3d najczęściej wykorzystywane są w budownictwie, w inżynierii lądowej, procesach projektowania, inżynierii odwrotnej, w medycynie I w branży rozrywkowej oraz coraz częściej w produkcji filmów I gier komputerowych. Otrzymany plik ze skanowania może być wykorzystany do budowania modeli.

Na czym polega technologia skanera 3d

skanery 3dSkaner 3d jest urządzeniem, które możemy podzielić na dwie kategorie: kontaktowe I bezkontaktowe, bezkontaktowe możemy podzielić na pasywne I aktywne. Skanery kontaktowe badają obiekt przez dotyk fizyczny. W tym przypadku obiekt skanowany musi być położony na odpowiednio przygotowanej powierzchni płyty pomiarowej, która musi być wyszlifowana I wypolerowana do określonego rodzaju chropowatości. W przypadku skanerów bezkontaktowych aktywnych sprawa wygląda tak, że emitują one promieniowanie I wykrywają promieniowanie przechodzące przez obiekt.

Skaner 3d, które używają światła strukturalnego projektują wzory świetlne na obiekt, analizując w ten sposób deformację tych wzorów na jego powierzchni. Gdy wszystkie informacje są zebrane, skaner 3d tworzy plik, który zawiera chmurę tagów. W pliku umieszczone są informacje w przestrzeni trójwymiarowej. Więcej informacji możesz przeczytać na tej stronie.

Skanowanie 3d to nowoczesna metoda, która zbiera informacje przestrzenne o obiektach. Dzięki tej technologii projektanci czerpią wiele korzyści, takich jak szybką inwentaryzację, gdy nie ma dokumentacji produktu oraz skrócenie czasu projektowania.

Funkcjonalność

A więc skaner 3d ma za zadanie odwzorować kształt obiektu rzeczywistego, poprzez zbiór punktów, które opisują jego powierzchnie. Skanery 3d posiadają kilka cech wspólnych z aparatami fotograficznymi. Podobnie jak aparat fotograficzny, skanery 3d posiadają przypominające stożek pole widzenia oraz są one w stanie zebrać informacje na temat powierzchni obiektów, które nie są zasłonięte. W czasie gdy aparat zbiera informacje o kolorze powierzchni, skanery 3d pobierają informacje odnośnie dystansu w jego polu widzenia.

Skaner 3d, korzyści, podstawowe zastosowania

Główne korzyści ze skanowania 3d to: szybkie zebranie danych pomiarowych, kontrola jakości przedmiotów wykonywanych na linii produkcyjnej. Skaner 3d znajduje także zastosowanie w: dopasowaniu projektowanego elementu do elementu już istniejącego, polepszenia jakości produkowanych elementów, szybkiego prototypownia, pomiaru części, skalowania elementów. Skaner 3d dobrze sprawdza się w przypadku skanowania małych obiektów, jak i większych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *