Logistyka magazynowa – znaczenie
Logistyka magazynowa to prężnie rozwijając się branża. Chodzi tutaj nie tylko o coraz skuteczniejsze sposoby zarządzania ale także o coraz nowocześniejsze i efektywniejsze oprogramowanie magazynowe, które w znacznym stopniu pomaga w organizacji i koordynacji pracy magazynu. Dobrze zorganizowana logistyka magazynowa oparta o efektywny program magazynowy sprawia, że magazyn funkcjonuje sprawnie a w rezultacie działanie całej firmy, fabryki czy innego rodzaju przedsiębiorstwa odbywa się sprawnie i przynosi zyski. Mając sprawnie zorganizowaną logistyką magazynową mamy pewność, że wyeliminowaliśmy wszystkie możliwe błędy logistyczne i transportowe. Mamy także pełną kontrolę nad tym co się dzieje w magazynie w danym momencie. Wiemy jaki jest stan i lokalizacja naszych towarów. Wyeliminowane błędy, pełna koordynacja i kontrola procesów magazynowych pozwala nam się skupić na innych działaniach. Dzięki temu nie tracimy czasu oraz nie ponosimy strat. W rezultacie możemy sprawnie rozwijać firmę.
Logistyka magazynowa – podstawowe czynności
Na czym jednak polega sprawnie zorganizowana logistyka magazynowa? Z jakich poszczególnych etapów się składa i jakie mają one znaczenie w całym procesie? Poszczególne czynności związane z procesem magazynowania to: przyjmowanie, składowanie, kompletacja i wydawanie. Jedynie sprawna koordynacja tych procesów może zapewnić skuteczne działającą logistykę magazynową. Żaden z tych procesów nie jest mniej lub bardziej ważny. Wszystkie odgrywają znaczącą rolę w pracy magazynu na co dzień. Oczywiście wyżej wymienione procesy nie są jedynymi jakie mogą mieć miejsce w codziennej pracy magazynu. Wszystko tak naprawdę zależy od specyfiki danego magazynu, jego wielkości i wdrożonego oprogramowania. Są to jednak cztery podstawowe działania charakterystyczne dla logistyki magazynowej. Na czym mniej więcej polegają?
Przyjmowanie towarów to zazwyczaj pierwsza faza całego procesu. Najważniejsza jest tutaj kontrola czy stan dostawy zgadza się ze złożonym zamówieniem. Wszystko odbywa się w odpowiednio wydzielonej strefie i w znacznej mierze polega na kontroli dokumentacji. Składowanie to po prostu umieszczenie towaru na dostępnej i specjalnie do tego przeznaczonej powierzchni. Kompletacja to kompletowanie danego zamówienia i odbiór określonych towarów ze strefy składowania a wydawanie to ostatnie ogniwo procesu polegające na wydaniu towaru odbiorcy.