Usprawnienie pracy magazynu – jak to osiągnąć?
Praca magazynierów niestety nie jest doceniana. Uważa się, że magazynierem może zostać każdy, gdyż zajęcie to nie wymaga posiadania kwalifikacji ani umiejętności. To prawda, że do wykonywania zawodu nie jest wymagane zdobycie dyplomu szkoły wyższej. Zdecydowanie przydają się jednak uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym oraz umiejętność sprawnego liczenia i kojarzenia faktów. Przyda się też podstawowa wiedza z zakresu informatyki – zwłaszcza tam, gdzie magazynier dysponuje sprzętem, którego zadaniem jest usprawnienie pracy magazynu.
Usprawnienie pracy magazynu – wskazówki
Zatrudnianie dobrych pracowników
Przede wszystkim warto zatrudniać osoby, które odnajdą się na tym stanowisku. Osoby odpowiedzialne, które zdają sobie sprawę z wartości towaru i potrafią się nim należycie zaopiekować. Ostrożnie rozpakowują towar, przewożą i przechowują. Zauważają wszelkie nieprawidłowości, takie jak rozerwana paczka czy nieprawidłowa liczba opakowań.
Magazynier powinien być też osobą komunikatywną, otwartą na dialog z innymi pracownikami, potrafiącą odnaleźć się w grupie. W przypadku, gdy w grę wchodzą ciężkie przedmioty, wskazane jest, by była to osoba zwinna i silna. Z pewnością przyda się też umiejętność obsługiwania wózków widłowych czy suwnic.
Sprzęt odpowiedniej jakości
Usprawnienie pracy magazynu odbywa się często poprzez zakup sprzętu, który sprawdzi się w danych warunkach. Trudno wyobrazić sobie magazyn bez wózków magazynowych. Chodzi zarówno o ręczne wózki paletowe, jak i elektryczne wózki widłowe. Urządzenia te pozwalają na sprawne i bezpieczne przewożenie towaru oraz oszczędzają siły pracowników.
Jeżeli mowa o sprzęcie, warto wyposażyć pracowników w wysokiej jakości czytniki kodów kreskowych, kolektory danych oraz wszelkie inne urządzenia, które ułatwią automatyczną identyfikację towarów, a tym samym usprawnią procesy zachodzące w magazynie.
Właściwa organizacja pracy
W dużym magazynie raczej nie spotkamy pracowników od wszystkiego. Są osoby odpowiedzialne za przyjmowanie towaru i jego rozładunek. Są ci, którzy ustawiają towar na hali i pilnują porządku. Są też ci, którzy kompletują zamówienia i wydają je z magazynu. Oczywiście podział obowiązków może być inny, zależny od specyfiki danego magazynu. Ważne jednak, by ten podział był klarowny i ogólnie przestrzegany. Usprawnienie pracy magazynu obejmuje również kontrolę działań pracowników, co możliwe jest dzięki wyspecjalizowanym programom magazynowym. Program magazynowy przyczynia się również do eliminacji błędów ludzkich. Procesy magazynowe są lepiej kontrolowane, a eliminacja błędów sprawia, że odbywają się szybciej.