System kodów kreskowych – jak to działa?
Kod kreskowy jest stosunkowo nowym wynalazkiem, choć trudno nam uwierzyć, że kilkadziesiąt lat temu nie było mowy o tak sprawnej identyfikacji towarów. Na co dzień na kody kreskowe nie zwracamy najmniejszej uwagi, bo zaszyfrowane w nich informacje nie są przeznaczone dla nas, a dla pracowników magazynów, hal produkcyjnych, sklepów, bibliotek, laboratoriów itd. System kodów kreskowych umożliwia im sprawne (i obarczone znacznie mniejszym ryzykiem popełnienia błędu), wykonywanie zadań.
Co to jest kod kreskowy i jakie informacje zawiera?
Kod kreskowy to graficzny zapis informacji w postaci jasnych i ciemnych elementów. Laik powiedziałby, że są to różnej szerokości czarne kreski na białym tle.
Istnieje kilka rodzajów kodów kreskowych, różniących się układem elementów, jak i możliwościami kodowania. Nie wszystkie są powszechnie stosowane, ponieważ gdyby każdy kraj, albo nawet każda firma miała własny system kodów kreskowych, zamiast przyspieszenia i zwiększenia wiarygodności odczytu informacji, mielibyśmy dodatkowy problem.
System kodów kreskowych – zastosowania
Najpowszechniejszym zastosowaniem kodu kreskowego jest oznaczanie towarów trafiających do sprzedaży hurtowej i detalicznej. W tym przypadku stosuje się kod EAN – od prawie 20 lat używany jest przede wszystkim system kodów kreskowych EAN/UPC. Takie kody spotykamy na opakowaniach towarów – mają ułatwić obrót hurtowy i detaliczny.
Oczywiście kody kreskowe mają również szereg innych zastosowań. Ułatwiają identyfikację próbek w laboratoriach, dokumentów w archiwach, biletów i kuponów w kasach, książek w bibliotekach. Umożliwiają i przyspieszają obsługę klienta, ale również prowadzenie prac inwentaryzacyjnych czy ewidencyjno-kontrolnych.
Urządzenia do odczytu kodów kreskowych
Do rozszyfrowania informacji zapisanych w kodzie służą czytniki kodów kreskowych. W tej grupie znajdują się urządzenia ręczne, biurkowe i przemysłowe do rozmaitych zastosowań.
Najprostszy czytnik rozszyfruje system kodów kreskowych EAN/UPC, ale są i takie urządzenia, które radzą sobie z odczytem mniej popularnych systemów. Zasada działania jest zwykle taka sama – wiązka światła laserowego trafia na kod i jest pochłaniana przez elementy ciemne, a odbijana przez jasne. Długość danego sygnału przetwarzana jest na symbole, najczęściej liczby.
Niektóre czytniki radzą sobie z kodami kiepskiej jakości, brudnymi czy zniszczonymi. Inne niestety zmuszają pracowników do ręcznego przepisywania informacji o produkcie, ponieważ zniszczony kod stanowi dla nich zbyt duże wyzwanie. Warto wybierać urządzenia, które radzą sobie w trudnych warunkach i szybko odczytują kody ze znaczniej odległości.