Program do inwentaryzacji

Program do inwentaryzacji – co trzeba wiedzieć

Program do inwentaryzacji – na co zwrócić uwagę

Inwentaryzacja to jeden z podstawowych procesów związanych z prowadzeniem firmy. Mimo, że słowo inwentaryzacja jest powszechnie używane większość osób z poza branży nie wie tak dokładnie czym w rzeczywistości jest inwentaryzacja i na czym dokładnie polega. Inwentaryzacja to działania związane ze sprawdzaniem stanu magazynowego lub sklepowego, a dokładniej są to wszystkie działania związane ze szczegółowym ustaleniem rzeczywistego stanu ilościowego i wartościowego wszystkich towarów znajdujących się w magazynie czy sklepie.

Celem każdej inwentaryzacji jest sprawdzenie faktycznego stanu produktów i ich wartości, a także ustalenie w jakim stanie fizycznym są poszczególne produkty (czy w związku z pogorszeniem ich stanu ich wartość także się zmniejszyła), a także wyjaśnienie ewentualnych różnic pomiędzy stanem ilościowym stwierdzonym podczas inwentaryzacji a stanem, który wynika z zapisów w ewidencji księgowej. Skuteczna inwentaryzacja, która jest zazwyczaj przeprowadzana przy użyciu specjalnego programu do inwentaryzacji oznacza, że można faktycznie zweryfikować ilość, wartość i stan towarów, a  także jeśli zajdzie taka konieczność rozliczyć pracowników odpowiedzialnych za ewentualne różnice.

Warto zaznaczyć, że odpowiednio dobrany program do inwentaryzacji może zdecydowanie usprawnić cały proces inwentaryzacji, a także pomóc w kontroli rzeczywistego stanu magazynowego. Większość programów do inwentaryzacji to proste w obsłudze programy, które w szybki sposób przeprowadzą nas przez wszystkie etapy procesu inwentaryzacji. Główne funkcje programów do inwentaryzacji to przede wszystkim: możliwość przeprowadzania kompletnego remanentu, identyfikacja towarów (program do inwentaryzacji łączy się z lokalną lub globalną bazą towarów i identyfikuje poszczególne towary), przeglądanie i możliwość edycji ilości lub ceny danych pozycji, możliwość eksportu i wydruku danych do różnych formatów plików, na przykład pdf a także przeglądanie katalogu.

Program do inwentaryzacji – korzyści

Program do inwentaryzacji ma naprawdę bardzo wiele korzyści. Co ciekawe, na rynku znajdziemy bardzo dużo różnych programów do inwentaryzacji, które mają inne wymagania systemowe i różnią się także pod względem funkcjonalności. W zależności od tego na jaką skalę przeprowadzana jest inwentaryzacja czasem potrzebny nam będzie specjalistyczny sprzęt, jak na przykład profesjonalne skanery kodów kreskowych, a czasem wystarczy po prostu smartphone z oprogramowaniem spełniającym wymagania dotyczące instalacji wybranego programu do inwentaryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *