Skaner QR

Czym jest skaner QR?

Skaner QR – co to takiego?

Urządzenia do odczytu kodów kreskowych można podzielić na kilka grup. Znajdują się w nich proste czytniki, stosowane na co dzień w sklepach czy bibliotekach, jak i niezwykle funkcjonalne skanery, umożliwiające nie tylko odczyt kodu, ale także edycję informacji, sporządzanie raportów itd. Urządzeniem zyskującym coraz większą popularność staje się skaner QR.

Czytniki kodów kreskowych i ich rodzaje

Skanery kodów kreskowych spotykamy niemal na każdym kroku, ale zupełnie się nad tym nie zastanawiamy. Co prawda wiemy, że każdy sprzedawany w sklepie produkt ma swój kod, ale nie przywiązujemy większej wagi do momentu skanowania, bo robią to kasjerki. Czymś normalnym jest dla nas także korzystanie z rozmaitych kart klubowych, wejściówek czy bonów rabatowych. Każde z nich ma swój indywidualny kod, który da się odczytać wyłącznie przy użyciu specjalnego urządzenia.

W sklepach spotykamy przede wszystkim czytniki ladowe, które są zintegrowane ze stanowiskiem kasowym. W marketach niejednokrotnie widzimy, jak kasjerka przesuwa produkt nad szybką, pod którą znajduje się czytnik. Informacje o produkcie automatycznie wyświetlają się jej na komputerze, a potem trafiają na paragon lub fakturę. Spacerując miedzy sklepowymi regałami, możemy też zaobserwować pracowników sklepu układających towar, sprawdzających ceny, kontrolujących stan produktów na półkach. Używają do tego celu czytników ręcznych bezprzewodowych. To właśnie do tej grupy należy skaner QR. Oprócz tego są oczywiście czytniki ręczne przewodowe, jakie spotykamy np. w bibliotekach i równego typu wypożyczalniach.

Skaner kodów kreskowychKolejną grupę czytników stanowią skanery przemysłowe, które doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach przemysłowych. Nie straszne im ekstremalnie wysokie temperatury, wilgoć, kurz ani hałas. Mają podwyższoną odporność na uszkodzenia, w tym upadki z wysokości.

Skaner QR – czym różni się od zwykłego czytnika?

Skanery kodów kreskowych można podzielić również ze względu na rodzaj odczytywanych kodów. Klasyczny kod kreskowy odczyta każde urządzenie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieją również kody bardziej złożone, zawierające większą ilość informacji. Kody QR typu 2D z różnych nośników, zarówno tradycyjnych etykiet, jak i wyświetlaczy smartfonów bez problemu odczytuje skaner QR.

Skaner QR, np. model Zebra DS8178 ma również tę zaletę, że doskonale radzi sobie z kodami źle nadrukowanymi, brudnymi czy zniszczonymi. Na uwagę zasługuje również bardzo krótki czas odczytu. Poza tym wszystkim czytnik ma bardzo lekką, ale niezwykle wytrzymałą obudowę i wygodnie trzyma się go w dłoni.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *